Zmiany na Zamku Królewskim – przewodnik Warszawa

Zmiany na Zamku Królewskim – przewodnik Warszawa

W środy nie zobaczycie dzieł Rembrandta

Zamek Królewski to miejsce wyjątkowe: rezydencja królów i Rzeczypospolitej, galeria dzieł sztuki i świadek historii. Odbudowany po powstaniu warszawskim, opowiada nam niesamowite historie i jest efektem ogromnej solidarności społeczeństwa, ale też innych krajów, które słały dary dla zamku, aby uzupełnić stracone w czasie wojny wyposażenie. Wśród rodzimych darczyńców najbardziej znaną postacią jest Karolina Lanckorońska, która w 1994 podarowała dla Zamku część kolekcji rodzinnej zawierającej 15 obrazów z dawnej galerii Stanisława Augusta oraz portrety rodzinne Rzewuskich i Lanckorońskich, a także zespół mebli, cenne archiwalia i pamiątki rodzinne. Niestety kilka tygodni temu Zamek Królewski zmienił nazwę Galerii Lanckorońskich na Galerię Arcydzieł, co wzbudziło protesty wielu przewodników po Warszawie.  Co więcej, Zamek wprowadził oddzielne bilety do tej galerii, choć do tej pory można ją było zwiedzać w ramach ogólnego biletu na Trasę Zamkową. Owa galeria zawiera 2 najcenniejsze zachowane obrazy z kolekcji króla czyli Dziewczynę w ramie obrazu oraz Uczonego przy pulpicie Rembrandta van Rijna. Niestety tych arcydzieł nie zobaczymy również w środy, ponieważ Zamek postanowił w bezpłatny dzień zwiedzania, zamknąć drzwi tej galerii dla publiczności. To kolejna kontrowersyjna decyzja. Wielu przewodników po Warszawie, w tym ja, często przy okazji pokazywania apartamentów królewskich grupom, schodziłam do Galerii Lanckorońskich, aby opowiedzieć o dziełach holenderskiego mistrza i wyjaśnić jak się tu znalazły. Uważam, że pobieranie dodatkowej opłaty za tę galerię, która została stworzona dzięki hojności Karoliny Lanckorońskiej i była darem dla narodu polskiego jest sporym nadużyciem i nie przystoi instytucji kultury, której misją jest jej szerzenie, a nie ograniczanie do niej dostępu. Także pamiętajcie: odwiedzając Zamek Królewski musicie kupić 2 oddzielne bilety, jeśli chcecie zobaczyć dary Karoliny Lanckorońskiej i apartamenty królewskie. Możecie zwiedzić Zamek z audioguidem albo wynająć przewodnika po Warszawie.

Co nowego?

Co nowego możecie zobaczyć na Zamku Królewskim w Warszawie – przewodnik Warszawa

Kupując bilet na Trasę Zamkową teraz możecie odwiedzić niedawno otwarte pokoje prezydenckie oraz podziwiać obraz Angeliki Kauffman Kornelia, matka Grakchów, zakupiony w 2021 r. do zbiorów Zamku Królewskiego. Jego wykonanie zlecił podczas swojego pobytu w Rzymie bratanek ostatniego króla Polski Stanisław Poniatowski, mecenas sztuki i wybitny kolekcjoner. Scena, którą widzimy na obrazie przedstawia Kornelię, matkę braci Grakchów, późniejszych wybitnych reformatorów rzymskiej republiki, która pokazuje swoich synów goszczącej u niej kobiecie z kampańskiej rodziny i prezentuje ich jako swój największy skarb. Jest to apoteoza macierzyństwa zaczerpnięta ze zbioru antycznych historii dydaktycznych Czyny i powiedzenia godne pamięci rzymskiego pisarza Waleriusza Maksymusa.

Co jeszcze możecie zobaczyć ? Nowością są Pokoje Prezydentów II RP i Władz na Uchodźstwie. Tworzą je dwa pomieszczenia połączone arkadowym przejściem, które pełniły w XVIII w.  funkcję zaplecza dla parlamentarzystów. W okresie międzywojennym wchodziły w skład prezydenckich sal recepcyjnych. Obecna ekspozycja odtwarza wnętrza, które zajmował prezydent Ignacy Mościcki w latach 1926-1939. Na ich wyposażenie składa się zachowany komplet mebli „ze smokami”, stolik z telefonami oraz inne elementy takie jak np. gruntownie odrestaurowane „drzwi rzymskie”. Ekspozycję uzupełniają popiersia, portrety prezydentów Polski oraz gobeliny. W drugim pokoju zwanym Gabinetem Władz Polskich na Uchodźstwie prezentowane są min. pamiątki przekazane z londyńskiej siedziby władz takie jak meble, tłoki pieczętne czy fragmenty zastaw stołowych. Warto przypomnieć, że to właśnie na zamku Królewskim, w Sali balowej Zamku ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie II Rzeczypospolitej, prezydentowi Lechowi Wałęsie.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Wybierz się na zwiedzanie Zamku Królewskiego z przewodnikiem! Pod tymi linkami znajdziesz zdjęcia Pokoi Prezydenckich i nowo nabytego obrazu Angeliki Kauffman:

https://www.facebook.com/visitarvarsovia/photos/a.2686518314963969/3108169606132169

https://www.facebook.com/visitarvarsovia/photos/a.2686518314963969/3108169606132169

Izabela Danił – przewodnik Warszawa

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy