Zamek Królewski – warszawskie muzea – przewodnik po Warszawie

Zamek Królewski – warszawskie muzea – przewodnik po Warszawie

zwiedzanie warszawy z przewodnikiem

zwiedzanie warszawy z przewodnikiem

Zamek Królewski – symbol polskiego dziedzictwa narodowego i atrakcja turystyczna. Zwiedzając Stare Miasto, nie sposób choć na chwilę nie zajrzeć na dziedziniec Zamku Królewskiego. Ale czy warto wejść do środka? Oczywiście, że tak! Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem w Warszawie został wpisany w 1980 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jakie atrakcje oferuje Zamek Królewski?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak żyli polscy królowie, jak mieszkał Stanisław August Poniatowski, dlaczego jego łóżko jest takie małe i czyje twarze kryją posągi Minerwy i Apolla, zarezwerwuj wycieczkę po Zamku z licencjonowanym przewodnikiem po Warszawie. Oprowadzę Cię po apartamentach królewskich, opowiadając o królewskich planach na uzdrowienie państwa, dworskich romansach, historii zburzenia i misternej odbudowy tego chyba najmłodszego zabytku w Polsce, obrazach Baciarellego, Canaletta i Matejki i wielu innych ciekawostkach. Dowiesz się, które fragmenty zamku, meble i obrazy przetrwały pożogę wojenną, dlaczego tron królewski dekoruje 86 orłów i z jakiego powodu August II był zwany „Mocnym”. Apartamenty królewskie to jednak tylko część skarbów, jakie kryje Zamek. Wycieczkę po apartamentach dobrze jest zacząć od obejrzenia 3 krótkich (ok 8. min każdy) filmów przedstawiających historię budowy  Zamku i jego mieszkańców, zniszczenia oraz odbudowy. Na zwiedzanie pokoi królewskich należy przeznaczyć minimum 1h (1-1,5h). Następnie można rozważyć odwiedzenie pozostałych wystaw.

Warto zwiedzić też Galerię Lanckorońskich, która kryje ciekawą kolekcję obrazów, sreber i innych cennych artefaktów, chociażby ze względu na 2 obrazy Rembrandta. Do 28 lutego br. można też  tam podziwiać „Portret Anetki Tyszkiewiczówny” Josefa Grassiego.  Dodatkowo odkrywamy samodzielnie Bibliotkę Królewską, Arkady Kubickiego i Ogrody Królewskie (ostatnia opcja zdecydowanie polacana w okresie wiosna-lato-jesień). Osobną atrakcję stanowi Pałac pod Blachą , w którym zwiedzamy apartemanty księcia Józefa Poniatowskiego oraz kolekcję kobierców wschodnich.

Przed samodzielnym zwiedzaniem Zamku warto sprawdzić na stronie interntowej godziny otwarcia Zamku, a w sezonie zimowym dowiedzieć się telefonicznie, czy przypadkiem któraś z tras nie jest wyłączona ze zwiedzania ze względu na trwające prace konserwatorskie. Obecnie zamknięta jest Galeria Lanckorońskich, więc cena biletu normlanego została obniżona z 30 zł do 20 zł. Niebawem apartamenty królewskie będą poddawane konserwacji. Więcej informacji na stronie: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/godziny-otwarcia

 

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy