Wycieczki szkolne po Warszawie – jak zorganizować, żeby nie zwariować?

Wycieczki szkolne po Warszawie – jak zorganizować, żeby nie zwariować?

Jak zorganizować dobrze wycieczkę szkolną, żeby wilk był syty (czytaj: rodzice) i owca cała (czytaj: dzieci lub młodzież)? Jeśli jesteś początkującym organizatorem, nauczycielem, szefem trójki klasowej, który wziął na siebie te brzemię, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Po pierwsze: zastanów się czy liczą się dla Ciebie koszty czy wygoda. Jeśli koszty wycieczki nie są problemem, powierz organizację wyspecjalizowanej firmie, wiele biur podróży świadczy podobne usługi. Biuro podróży pobiera sporą prowizję wkalkulowaną w ostateczną cenę wycieczki, ale wyręcza się w rezerwacji biletów wstępu, noclegów i posiłków oraz zazwyczaj oferuje opiekę pilota. Jeśli chcesz sporo zaoszczędzić, możesz podjąć się samodzielnej organizacji. W takim przypadku jest kilka spraw, które musisz uwzględnić:

  1. Transport – dokonaj wyboru firmy transportowej. Ważne, żeby miała dobre rekomendacje i dysponowała autokarem z  działającym mikrofonem. Znacznie urozmaici to przejazy po Warszawie i ułatwi organizację w środku transportu. Planując wycieczkę zapytaj o przepisy dotyczące godzin pracy kierowcy. Może się okazać, że kilka godzin po dojeździe do Warszawy kierowca musi zrobić przerwę i dalsze poruszanie się autokarem po Warszawie nie będzie możliwe.
  2. Wybór daty – ustal najpierw wstępną datę, bo może się okazać, że wybranej przez Ciebie dacie któreś obiekty są już porezerwowane i będzie trzeba coś zmodyfikować. Bądź elastyczny!
  3. Wybór przewodnika po Warszawie. Jeśli wybierzesz na chybił trafił, Twoja wycieczka może okazać się zmarnowanym czasem! Jak wybrać przewodnika po Warszawie?  Przewodnika powinny charakteryzować: doświadczenie i kontaktowość. Oczywiście trudno to sprawdzić analizując stronę internetową, ale łatwiej kontaktując się telefonicznie: miły głos, dobra dykcja, chęć doradzenia, to wszystko możesz zweryfikować dzowniąc. Sprawdź też, czy przewodnik ma uprawnienia do oprowadzania po poszczególnych obiektach (takich jak Zamek Królewski czy Muzeum Historii Żydów Polskich), czy ukończył odpowiednie szkolenia, które mogą świadczyć o jego kompetencjach. Przewodnik może też pomóc Ci w ułożeniu programu zwiedzania, rezerwacji biletów wstępu, posiłków i noclegów. Doradzi też w takich kwestiach jak np. ile zajmuje przejazd z jednego miejsca do drugiego.
  4. Ułożenie programu – pamiętaj, aby takie obekty, gdzie nie jest konieczna obecność przewodnika planować na sam początek lub koniec zwiedzania w danym dniu. Płacisz za daną liczbę godzin pracy przewodnika, więc pozwoli Ci to zaoszczędzić pieniądze. Do takich obiektów należą: Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, Park Trampolin, Świątynia Opatrzności Bożej.
  5. Rezerwacja biletów wstępu – nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę! Obiekty takie jak Centrum Nauki Kopernik czy Muzeum Powstania Warszawskiego najlepiej rezerwować z klikumiesięcznym wyprzedzeniem.
  6. Pamiętaj, że do większości muzeów jednorazowo może wejść grupa nie większa niż 30 osób, więc w przypadku większych wycieczek do takich obiektów jak np. Zamek Królewski czy Pałac na Wodzie będzie potrzebnych 2 przewodników, co wiąże się z dodatkowym kosztem.
  7. Jakąkolwiek opcję wybierzesz, przygotuj się, że nie wszystko może pójść zgodnie z planem. W szczycie sezonu trudno znaleźć miejsce do parkowania i czasami trzeba czekać w długich kolejkach do wejście mimo wcześniejszej rezerwacji. Taki urok stolicy!  Pozostaje mi tylko posłużyć się słowami piosenki, którą kiedyś wykonywał Adolf Dymsza:”Warszawa da się lubić,
    Warszawa da się lubić,
    Tu szczęście można znaleźć,
    Tutaj serce można zgubić.
    Wiadoma rzecz – stolica,
    I każde słowo zbędnem,
    W ogóle i w szczególe,
    I pod każdem innem względem.”

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy