Warszawskie muzea – przewodnik po Warszawie Chopina

Warszawskie muzea – przewodnik po Warszawie Chopina

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie to kolejne miejsce na mapie stolicy, którego nie można przeoczyć! Zdarza się, że Fryderyk Chopin na świecie uznawany jest za Francuza, no bo przecież francuskie nazwisko, pochowany w Paryżu. Nic bardziej mylącego! Fryderyk Chopin był Polakiem z krwi i kości a jego muzyka jest tak wyjątkowa i rozpoznawalna na całym świecie m.in. ze względu na inspiracje polską muzyką ludową obecne w jego twórczości.

Muzeum Fryderyka Chopina mieści się w Warszawie przy ul. Tamka, w pięknym Zamku Ostrogskich. Warto tu wpaść przy okazji spaceru Krakowskim Przedmieściem lub zwiedzania atrakcji Powiśla (np. Centrum Nauki Kopernik). Wizyta zajmie nam ok. 1 godziny, chyba, że jesteś melomanem, wtedy możesz w Muzeum spędzić cały dzień słuchając utworów Chopina. Wystawa stała znajduje się na 3 poziomach. Muzeum można zwiedzić z przewodnikiem po Warszawie lub samodzielnie, używając interkatywnych czytników. Wystawa jest mutimedialna, prezentowana w nowoczesny sposób, niezbyt obszerna. Na poziomie 0 znajdziemy pamiątki i informacje dotyczące narodzin Frycka, jego rodziny, życia w Warszawie, edukacji i pierszych koncertów. Na pierwszym piętrze (poziom 1) prezentowany jest jego okres paryski i związki z kobietami. Na poziomie 2 pamiątki i opowieści związane z podróżami i koncertami oraz sala poświęcona śmierci. Na poziomie -1 znajduje się sala, gdzie można posłuchać wszystkich utworów Chopina.

Dlaczego warto zwiedzić to muzeum z przewodnikiem po Warszawie? Po pierwsze dlatego,  że przewodnik opowie ciekawostki z życia Chopina, których nie znajdziesz samodzielnie np. jak wyglądał jego związek z pisarką George Sant, dlaczego nie dedykował jej żadnych utworów, kiedy uznano go za geniusza, dlaczego jedna z sal pachnie fiołkami i wiele innych. Po drugie dlatego, że zazwyczaj nie wszystkie interaktywy w muzeum działają. Po trzecie i niezwykle istotne: wizytę w Muzeum można połączyć ze spacerem śladami Chopina, obejrzeć Kościół Św. Krzyża, gdzie znajduje się jego serce, wybrać się do Łazienek Królewskich. W Parku Łazienki Królewskie znajdziemy najsławniejszy pomnik Chopina, od później wiosny możemy poczuć woń specjalnej odmiany róży „Chopin” i posłuchać darmowego koncertu chopinowskiego. Przy okazji można zrobić sobie selfie z Chopinem i zobaczyć Warszawę jego oczami. Więcej na temat szlaku chopinowskiego znajdziesz w ofercie na stronie głównej.

 

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy