Warszawskie muzea – Pałac na Wyspie – przewodnik po Warszawie

Warszawskie muzea – Pałac na Wyspie – przewodnik po Warszawie

Zwiedziłeś Zamek Królewski i myślisz, że zobaczyłeś siedzibę Stanisława Augusta Poniatowskiego? Jeśli interesują Cię piękne wnętrza, zwłaszcza te XVIII-o wieczne, musisz koniecznie odwiedzić Pałac na Wyspie! Zamek Królewski to główna rezydencja warszawska, najpierw książąt mazowieckich, a potem królów. Ostatnim królem mieszkającym na Zamku był Stanisław August Poniatowski. Czy wiesz, że ten wybitny mecenas sztuki był zmęczony zaduchem Starej Warszawy panującym latem i pragnął wznieść własną rezydencję z dala od zgiełku miasta? Pałac na Wyspie zwany też przez niektórych Pałacem na Wodzie (letnia rezydencja) oraz towarzyszące mu budynki to spełnienie marzeń króla. Osobiście wolę mniej przestronne wnętrza Pałacu w Łazienkach niż eleganckie salony Zamku na Starym Mieście.

Jak i kiedy zwiedzać Pałac na Wyspie? Oczywiście najlepiej w towarzystwie przewodnika po Warszawie, który oprowadzi po wnętrzach Pałacu, a jeśli zechcesz to także po wnętrzach innych wspaniałych realizacji epoki stanisławowakiej jak Stara Oranżeria czy Biały Domek. Pokaże też Park, opowie o pomniku Fryderyka Chopina i innych upamiętnieniach, niekiedy ukrytych wśród krzewów, zaprowadzi do wspaniałego Amfiteatru z czasów króla i Ogrodu Chińskiego, aby opowiedzieć o jego symbolice. Zwiedzać można prawie przez cały rok, poza przerwami konserwatorskimi zimą, kiedy to warto sprawdzić dostępność obiektów na stronie Łazienek. Park najpiękniej prezentuje się wiosną i jesienią. W pozostałe pory roku też ma sporo uroku, a latem pozwala odetchnąć od zgiełku miasta.

Dlaczego Pałac na Wyspie jest tak wyjątkowy? Po pierwsze dlatego, że poza częściowymi zniszczeniami, jego architektura przetrwała pożogę wojenną, ze względu na jego unikalny styl, kolekcję obrazów, które znajdują się w pałacowych wnętrzach, niewielkie acz jasne i urządzone z niezwykłym smakiem apartamenty królewskie. Po wtóre z powodu swojego położenia i otoczenia: w środku cudownie zadbanego parku, otoczony stawem, pięknymi rzeźbami i przechadzającymi się obok pawiami królewskimi.

Widziałam wiele ogrodów i parków np. El Retiro w Madrycie czy Ogrody Boboli we Florencji, ale wierzcie mi, ten park jest naprawdę wyjątkowy,  a praca w tym pięknym miejscu to sama przyjemność!

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy