nie tylko Warszawa da się lubić – kilka słów o Gdańsku

nie tylko Warszawa da się lubić – kilka słów o Gdańsku

Kilka słów o Gdańsku okiem przewodnika po Warszawie

Gdańsk znany przez wieki jako Danzig to przepiękne portowe miasto nad Morzem Bałtyckim. Leżące tam, gdzie  Motława uchodzi do Wisły nad Zatoką Gdańską. Czy warto je odwiedzić? Obowiązkowo!

To szóste pod względem liczby mieszkańców polskie miasto tworzy razem z Gdynią i Sopotem  Trójmiasto. Na weekendowy wypad polecam jednak skupić się na Gdańsku, gdyż sam w sobie oferuje ogrom atrakcji. My spędziliśmy w nim 3 dni i to zdecydowanie za mało, żeby poznać miasto dobrze, ale wystarczająco, aby poczuć klimat  i skupić się na najbardziej interesujących obiektach. Warto też wynająć przewodnika po Gdańsku, choćby na kilka godzin, który opowie o smaczkach tego miasta.

Gdańsk to miasto o ponad tysiącletniej historii, przez wieki bardzo kosmopolityczne,  ważny ośrodek handlowy Rzeczypospolitej Obojga Narodów,  miasto hanzeatyckie, leżące na szlaku bursztynowym i  istotne centrum kulturalne. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Co warto zobaczyć w Gdańsku (okiem przewodnika po Warszawie)?

Poniżej prezentuję mój TOP 7 Gdańska

  1. Muzeum II wojny światowej

Dla kogoś zainteresowanego historią to nie lada gratka! Wystawa jest ogromna – tworzą ją trzy bloki tematyczne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Dzięki byłemu dyrektorowi profesorowi Pawłowi Machcewiczowi (zmiecionemu przez tzw. „dobrą zmianę” ze sceny muzealnej) wystawa pokazuje II wojnę światową z europejskiej perspektywy, jest rzetelna, przejrzysta, prawdziwa, nie przytłacza nadmiarem informacji. Muzeum jest nowoczesne, prezentuje zarówno pamiątki (obiektów jest ok. 2 tysięcy) jak i multimedia, filmy. My mieliśmy 4 h czasu, aby zobaczyć wystawę – to zdecydowanie za mało! I jeszcze kwestia praktyczna: warto ubrać się ciepło latem, bo na wystawie jest bardzo niska temperatura.

 

 

 

 

2. Kościół Mariacki

Początki tego kościoła sięgają XIV wieku i naprawdę nie sposób go przegapić, bo to największa ceglana świątynia na świecie! Na co warto zwrócić uwagę wewnątrz? Na pewno na Ołtarz Główny z Koronacją Maryi, przepiękne Organy (w kościele co jakiś czas odbywają się koncerty organowe) oraz Zegar astronomiczny Hansa Duringera z XV w. W kościele prezentowana jest też kopia słynnego obrazu „Sąd Ostateczny” Memlinga – oryginał prezentowany jest w Gdańskim Muzeum Narodowym.

Dla wytrwałych polecam wejście na 78-o metrową wieżę, z której wspaniale widać panoramę Gdańska (trzeba pokonać strome schody, a na samej wieży jest mało miejsca).

3. Ulica Mariacka z Bramą Mariacką i Domem Przyrodników

Ulica Mariacka stanowi wspaniały przykład dawnej zabudowy Gdańska. Wprawdzie większość kamienic to rekonstrukcja, ponieważ Gdańsk został zburzony przez Rosjan w 1945 r. Domy mają charakterystyczny kształt i poprzedzają je tzw. przedproża – coś w rodzaju tarasów, na któryś kiedyś toczyło się gwarne życie, a dziś to doskonałe miejsce na lokalizację letnich ogródków. Uliczka jest krótka – z jednej strony zamyka ją masyw kościoła, z drugiej Brama Mariacka i Dom Przyrodników (dziś mieszczący Muzeum Archeologiczne) ze smukłą wieżyczką kiedyś służącą do obserwacji statków na Mołtawie.

4. Kościół św. Jana

To zabytkowy kościół z przełomu XIV i XV wieku. Wybudowany dla Dominikanów, w XVI wieku jak większość kościołów przechodzi w ręce protestantów. W marcu 1945 jak wiele zabytków kultury ulega znacznym zniszczeniom. Obecnie należy do Archidiecezji Gdańskiej. Kościół ma niesamowity klimat, wewnątrz znajdziemy zarówno elementy oryginalne jak i rekonstruowane. Na pewno warto przyjrzeć się kamiennemu ołtarzowi głównemu Abrahama van den Blocke, Stallom Rady Kościoła,licznym epitafiom np. epitafium Adelgundy Zappio. To barokowe epitafium ufundował Zachariasz Zappio, jeden z fundatorów kościoła.

 

 

 

 

5. Ratusz Starego Miasta

Ratusz Starego Miasta jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków – od XVI w. stanowił siedzibę władz tej dzielnicy. Zaprojektowany przez Antoniego Obbergera zachwyca wnętrzem, przebudowanym w XIX w. Portal z Białym Orłem w głębi dolnej sieni jest najstarszym zabytkiem renesansu w Gdańsku.

6.  Dwór Artusa z Fotanną Neptuna i Domem Ławników

Dwór Artusa to chyba jeden z najpiękniejszych przykładów siedzib bractw mieszczańskich, których wnętrza były często inspirowane legendami o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu. Wnętrze wypełnia wspaniałe wysposażenie, w dużym stopniu oryginalne. Można podziwiać m.in. największy kaflowy piec na świecie z XVI w. (ma 11 m wys.) z przedstawieniami władców ówczesnej Europy czy malowidło ukazujące „Sąd Ostateczny” Antonego Mollera. W sąsiednim Domu Ławników zobaczymy odtworzoną Sień Gdańską z kręconymi schodami. W owalnym oknie u góry pokazuje się słynna Panienka z Okienka. Przed Dworem Artusa stoi słynna Fontannę Neptuna – symbol Gdańska.

 

 

 

 

7. Kościół św. Katarzyny

Dlaczego warto tu zajrzeć? To kolejna zabytkowa świątynia, której początki sięgają XIV w. Kościół słynie też od XVIII wieku z karylionu, żłożonego z 35 dzwonów. Ale nie tylko: to tu został pochowany wybitny astronom Jan Heweliusz, chyba najsłynniejszy gdańszczanin. Kościół został odbudowany w latach 80′ XX wieku, a w 2006 r. pożar strawił dach w związku z czym część cennego wyposażenia wyniesiono. Trwają prace rekonstrukcyjno-renowacyjne.

 

 

 

 

więcej zdjęć szukaj na mojej stronie fb:

Oczywiście Gdańsk oferuje dużo więcej: Europejskie Centrum Solidarności, Katedrę w Oliwie i wiele wiele innych. Jak większość polskich miast wart jest, aby wracać tam wiele razy.

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy