Światowe Dni Młodzieży w Warszawie – wycieczki po Warszawie

Światowe Dni Młodzieży w Warszawie – wycieczki po Warszawie

przewodnik po Warszawie27 lipca 2016 r.

Wycieczki po Warszawie w czasie ŚDM? Czemu nie!

Warszawa opustoszała z mieszkańców Warszawy, którzy udali się na urlopy, na chwilę odżyła i rozkwitła! Wszystko dzięki Światowym Dniom Młodzieży w Warszawie, które były organizowane w ramach dni diecezjach (12-24 lipca 2016 r.). Miałam okazję uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu jako przewodnik po Warszawie. 21 lipca dosłownie trudno było przecisnąć się wśród tłumów pielgrzymów, którzy przemierzali Krakowskie Przedmieście i warszawską Starówkę. Władze miasta i organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Miasto Warszawa wspólnie z Centrum Myśli Jana Pawła II i współpracującymi instytucjami zorganizowali szereg atrakcji dla pielgrzymów, którzy przybyli tu z różnych stron świata. Jako przewodnik po Warszawie miałam przyjemność prowadzić wycieczkę rowerową dla Ekwadorczyków pięknym brzegiem Wisły. Podziwialiśmy widok Nowego Miasta z perspektywy Parku Fontann, dalej Mostem Gdańskim kontynuowaliśmy wycieczkę dzikim brzegiem Wisły. Chwila wytchnienia na plaży i dalej pod okiem wskazującego na Wisłę Kościuszkowska do Mostu Świętokrzyskiego skąd widok jest nie do przecenienia. Widać Stare Miasto, Centrum Nauki Kopernik, brzegi Wisły i warszawskie city, z drugiej strony imponujący Stadion Narodowy. Następnie przybiliśmy piątkę warszawskiej Syrence i rzuciliśmy okiem na wyjątkowe ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Kolejne dni przyniosły spacery szlakiem powstania warszawskiego i wycieczki śladami Jana Pawła II.

Oprócz pracy miałam też chwilę, aby rzucić okiem na strefę pielgrzyma. Była wspaniałą! Mimo niedużej frekwencji w kolejnych dniach (młodzież odbywała spotkania w warszawskich diecezjach) na skwerze Hoovera można było obejrzeć film, posłuchać koncertu czy relacji warszawskich powstańców. Masy wolontariuszy służyły na każdym kroku pomocą. Można było pograć na fortepianie w ramach promocji Muzeum Chopina, odwiedzić muzeum na kółkach POLIN (Muzeum Historii Żydów Polskich), a także zjeść smaczny posiłek w strefie pielgrzyma. Warszawa na co dzień kojarzy się z turystyką, ale nie pielgrzymkową: wycieczki szkolne, turyści indywidualni, biznesowi. Przewodnik po Warszawie ma masę roboty ;-). Pielgrzymi odwiedzajcie częściej Warszawę!

Dwa dni temu pielgrzymi ruszyli do Krakowa a dziś już szczęśliwie na lotnisku wojskowym w Balicach wylądował papież Franciszek. Trzymam kciuki za Kraków i okolice.

Warszawo, zdałaś egzamin!

 

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy