Stare Miasto z Zamkiem Królewskim

Stare Miasto z Zamkiem Królewskim

Zburzona niemal doszczętnie podczas niemieckich bombardowań, dzisiaj prezentuje się naprawdę pięknie. Warszawska starówka choć wygląda na wiekową, tak naprawdę jest jedną z najmłodszych na świecie. Jej odbudowa okazała się jednak na tyle udana, że dzisiaj możemy cieszyć się wyjątkową zabudową, która choć nie jest oryginalna, to wiernie odwzorowuje wygląd przedwojennych uliczek. Jej urodę i walory historyczne docenili także przedstawiciele UNESCO, którzy wpisali ją na listę Światowego Dziedzictwa. Co warto tu zobaczyć?

Dobrym pomysłem będzie wizyta na Zamku Królewskim. Barokowo-klasycystyczny kompleks pełni dzisiaj funkcje reprezentacyjne oraz muzealne. Zamek przez wiele wieków stanowił ważny ośrodek władzy oraz miejsce intryg dworskich. To tutaj odbywały się słynne Obiady Czwartkowe, podpisanie Konstytucji 3 Maja, to również tutaj toczyły się gorące obrady po I i II rozbiorze Polski.

Zamek Królewski oferuje kilka ciekawych wystaw, ale najbardziej interesujące z nich znajdują się w Apartamentach Królewskich oraz w Galerii Lanckorońskich. To tutaj można zobaczyć oryginalne dzieła, które wyszły spod pędzla samego Rembrandta. Są to dwa piękne portrety: „Dziewczyna w ramie obrazu” oraz „Uczony przy pulpicie”.

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy