przewodnik po Warszawie – Most Świętokrzyski

przewodnik po Warszawie – Most Świętokrzyski

Warszawa to miasto wyjątkowe, miasto kontrastów. Często słyszymy określenie, że Warszawa powstała niczym Feniks z popiołów. Przewodnik po Warszawie ma w czym wybierać – Warszawa jest tak różnorodna, że w każdym jej zakątku znajdziemy coś ciekawego: budynki, które przetrwąły wojnę, te , które dosłownie zostały wzniesione na gruzach zburzonego miasta, obiekty nowoczesne, użytkowe, ale jednocześnie cieszące oko. Takim obiektem jest właśnie Most Świętokrzyski, który łączy Pragę Północ z Powiślem.

Wycieczki szkolne po Warszawie często zainteresowane są też tym, co możemy zobaczyć na prawym brzegu Wisły (po stronie praskiej). Most Świętokrzyski łączy właśnie dwa brzegi Wisły, a w bliskiej odległości od niego znajdują się najatrakcyjniejsze dla zwiedzającego miejsca.

Most Świętokrzyski zachwyca każdego, nawet przewodnika po Warszawie. Jest obok Stadionu Narodowego symbolem nowoczesnej Warszawy i chętnie fotografowany i filmowany przez artystów. Powstał w 2000 r. po 2 latach budowy. Jest to tzw. most wantowy, którego konstrukcja oparta jest na 90-o metrowym pylonie, na którym zaczepiono 48 lin. Po dwa pasy ruchu dla samochodów w każdą stronę, pasy dla pieszych i ścieżki rowerowe zapewniają sprawną komunikację. Są też punkty widokowe pod niewielkimi wiatami, skąd roztacza się wspaniały widok na obydwa brzegi Wisły.

Po prawej stronie Wisły zobaczymy zielony, nieuregulowany brzeg wiślany, część programu Natura 2000. To program Unii Europejskiej chroniący bioróżnorodość na obszarze UE. Warto wybrać się tam na spacer lub przejażdżkę rowerową. Latem można zrelaksować się na plaży Rusałka, pograć w siatkówkę plażową lub po prostu zrobić piknik. Możemy też wybrać się do ZOO lub na spacer do Parku Praskiego. Wieczorem latynoskimi rytmami rozbrzmiewa klub „La Playa” (otwarty w sezonie letnim).

Ciekawiej będzie też zwiedzić Stadion Narodowy z przewodnikiem, który zdradzi pikantne sekrety tego miejsca np. jak wyglądały szatnie piłkarskprzewodnik po Warszawieie przed koncertem Rihanny albo dlaczego na Stadionie nie ma murawy? Już bliżej Stadionu mamy kolejne miejskie plaże, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie: jest plac zabaw dla najmłodszych, miejsce do grillowania, a wieczorami można rozerwać się w jednej z knajpek np w Temacie Rzeka.

Szybki rzut oka na lewy brzeg: wszystkie obiekty są warte odwiedzenia. Nad samym brzegiem rzeki znajduje się Centrum Nauki Kopernik i otaczający go Park Odkrywców. Ciekawe wystawy, Planetarium, warto zarezerwować na zwiedzanie przynajmniej 3 godziny. Nieopodal wspaniały budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego z dostępnym dla wszystkich ogrodem botanicznym na dachu. Wycieczki szkolne też nie mogą tego przegapić! W oddali dostrzeżemy też Stare Miasto i szczyt Pałacu Kultury i Nauki. Zwiedź Warszawę z przewodnikiem, a przekonasz się, jak przyjemne może być eksplorowanie miasta i jego historii!

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy