Przewodnik po Warszawie część I: Willa Żabińskich

Przewodnik po Warszawie część I: Willa Żabińskich

Jeśli myślicie, że widzieliście już wszystko w Warszawie, bo mieszkacie to od lat albo od kiedy pamiętacie, to założę się o butelkę Carmere, że się mylicie 😉

Do ZOO można nie chodzić, bo mamy różne postawy wobec takich miejsc, gdzie dzikie zwierzęta żyją w niewoli, ale historię warszawskiego ZOO a zwłaszcza Willi Żabińskich, naprawdę warto poznać.

To historia miłości: miłości do zwierząt, ale przede wszystkim miłości do ludzi, solidarności i odwagi w obliczu śmiertelnych niebezpieczeństw. Taką historię opowiadają przewodnicy po Warszawie.

„Ryzykowałem i dałem schronienie nie dlatego, że byli Żydami, lecz dlatego, że byli prześladowani. Gdyby prześladowani byli Niemcy, postępowałbym tak samo. Mowa bowiem o ludziach, którzy zostali skazani, choć niczego złego nie zrobili. To było przerażające. Moim ludzkim obowiązkiem było im pomóc. Zwyczajna przyzwoitość”. – to słowa Jana Żabińskiego, który wspólnie z żoną Antoniną i synem Rysiem dał schronienie ok. 100 ukrywającym się Żydom. Większość z nich przeżyła II wojnę światową.

Willę Żabińskich zwaną Willą pod Zwariowaną Gwiazdą można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Willa znajduje się na terenie warszawskiego ZOO i jest to autentyczny budynek przedwojenny (częściowo zrekonstruowany, ale piwnice są oryginalne). Zwiedzając to miejsce z przewodnikiem po Warszawie usłyszysz nie tylko historie okupacyjne, choć te budzą najwięcej emocji, ale dowiesz się dużo o historii samego ZOO, otwartego w marcu 1928 r. Zobaczysz wnętrza willi z osobistymi przedmiotami należącymi do rodziny Żabińskich, dowiesz się, jakie utwory grała Antonina na fortepianie, aby ostrzec ukrywających się tam uciekinierów, usłyszysz wzruszającą historię rzeźbiarki Magdaleny Gross i innych wyjątkowych osób, które tam mieszkały.

Odkryjesz jak to możliwe, że Niemcy, stacjonujący podczas okupacji tuż „pod nosem” państwa Żabińskich nie odkryli prawdy? W jaki sposób Jan Żabiński wchodził i wychodził z warszawskiego getta.  Kogo nazywano wiewiórkami, szpakiem i bażantami.  Dlaczego w jadalni wisi kolekcja chrząszczy? Takie fascynujące historie możesz odkryć podczas wycieczek po Warszawie z przewodnikiem. Serdecznie zapraszam!

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy