Przewodnik po Warszawie cz. VIII – za co uwielbiam Pragę?

Przewodnik po Warszawie cz. VIII – za co uwielbiam Pragę?

Kocham Warszawę jak każdy przewodnik po Warszawie, ale są dzielnice, które darzę większą estymą.  Jedną z tych dzielnic jest Praga.

Jako przewodniczka po Warszawie często odwiedzam Pragę Północ z bloggerami, instagramerami i prywatnymi turystami. Grupy z przewodnikiem zaglądają tu dużo rzadziej. I zawsze odkrywam coś nowego. Praga inspiruje, bo jest autentyczna, oryginalna, nie mainstreemowa, brak tu wymuszonego lansu, nadęcia, patoelegancji. I za to ją kocham!

Nawet Koneser, który stał się bardzo modnym miejscem ma swój specyficzny klimat. Wszystko dzięki oryginalnym zabudowaniom dawnej Fabryki Wódek Koneser i licznym działaniom artystycznym. Na terenie kompleksu znajduje się mini centrum handlowe z licznymi galeriami sztuki i sklepami, gdzie można zaopatrzyć się w polski design. Obecnie możecie odwiedzić tam wystawę Banksy’ego oraz Zdzisława Beksińskiego. Muzeum Wódki zaprasza w swoje progi i zachwyca multimedialną wystawą i możliwością degustacji polskich wódek. Poznać historię wódki – bezcenne.

Ząbkowska i moje ulubione miejsce „W oparach absurdu” – jakże ta nazwa pasuje do naszej polskiej rzeczywistości. Zwłaszcza teraz, kiedy w polityce absurd goni kolejny absurd i nikogo już nie dziwi, że można kłamać do kamer tak bezczelnie. Absurdalne było usunięcie wizerunków Matki Boskiej z knajpy, bo zestawione z napitkami obrażały uczucia religijne. Ale picie alkoholu w bramach, gdzie stoją kapliczki praskie jest już jak najbardziej ok. To kolejny koloryt Pragi Północ – lokalesi z butelkami piwa i wódki w uroczych patiach praskich podwórek. Pamiętacie film „Rezerwat”? Nie dziwię się, że czasami wkurzają się na ludzi dokumentujących te lokalne zwyczaje. Tu czas się zatrzymał i to też mi się podoba. Nie wszyscy muszą być cool, trendy, eco i Bóg raczy wiedzieć co jeszcze.

Brzeska i „Pyzy i flaki gorące” – kocham to miejsce i jedzenie, które serwują. Trochę już udało się odnowić na Brzeskiej, ale nadal jest dużo do zrobienia. Kultowy Bazar Różyckiego czeka na swój renesans. Czy nastąpi i w jakiej odsłonie? Się okaże.

Inżynierska, Stalowa, Mała – w dużym stopniu zachowały swoją oryginalną zabudowę. Na Stalowej kręcono sceny do „Pianisty” Romana Polańskiego. Kiedyś można tu było znaleźć dużo street artu, teraz najciekawsze realizacje przesłaniają nowe budynki. Nadal jednak można tu wskazać kilka perełek. Powstają też nowe np. mural Tytusa Brzozowskiego na rogu Targowej i Kijowskiej.  Przy Stalowej 52 zajrzyjcie do Art Hotel – można się tu zatrzymać albo tylko dobrze zjeść w hotelowej restauracji. Jest to też miejsce, gdzie odbywają się wernisaże – moje ostatnie odkrycie: Agnieszka Potrzebnicka. Malarka pięknie zestawia postaci kobiecie z naturą. Już zachorowałam na jej obraz, zaczynam odkładać kasę 😉

Praga w XIX wieku mówiła wieloma językami: mieszkało to dużo Żydów i Rosjan. Po synagogach nie zostało prawie śladu (poza tym, który możemy zobaczyć w Muzeum Pragi). Prawosławni mieszkańcy Warszawy mają przepiękny sobór św. Marii Magdaleny. W podziemiach cerkwi znajdują się mozaiki ze zniszczonej cerkwi św. Aleksandra Newskiego, która znajdowała się przy Placu Saskim (dzisiejszy Plac Piłsudskiego). To tu na Pradze znajduje się najlepsza rosyjska restauracja Skamiejka. Praskiej kuchni zakosztujecie w Lokalnej Bistronomii. Zjeść można naprawdę dobrze i za stosunkowo nieduże pieniądze.

Praga to też ZOO i Willa Żabińskich z fascynującą historią. Pisałam o tym w jednym z poprzednich postów. To zieleń Parku Praskiego, Saskiej Kępy (to już Praga Południe), Park Skaryszewski. Fabryka Czekolady Wedla, SOHO Factory z Muzeum Neonów i unikatową architekturą i historią.

Żeby poruszać się sprawnie po Pradze, warto wynająć przewodnika po Warszawie. Można wsiąść na rowery, co kocham, korzystać ze sprawnej sieci połączeń komunikacji miejskiej albo spacerować jak na prawdziwych turystów przystało 😉 Smaki, zapachy, oryginalna przedwojenna architektura, kultura, sztuka ulicy, lokalny koloryt – za to kocham Pragę. Zapraszam na wycieczkę Praskie Smaczki z przewodnikiem po Warszawie – rusz się po covidzie!

Izabela Danił – przewodniczka po Warszawie

Zapraszam też na mój fb i insta:

https://www.facebook.com/visitarvarsovia

https://www.instagram.com/warsaw.with.iza/

przewodnik po Warszawie przewodnik po Warszawie

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy