Przewodnik po Warszawie cz. VII – dlaczego kocham Łazienki Królewskie?

Przewodnik po Warszawie cz. VII – dlaczego kocham Łazienki Królewskie?

Łazienki Królewskie z perspektywy przewodnika po Warszawie są niczym róg obfitości: ciekawe historie dworskie, dzieje upadku Polski, ale też próby odzyskania niepodległości (to tu wybuchło jedno z powstań). Architektura sięgająca XVII w., oryginalne zabytki klasycyzmu stanisławowskiego, unikatowe wnętrza, moda na chinoiserie, flora, fauna (piękne pawie, kaczki mandarynki, oswojone wiewiórki, lisy), woda, rzeźby reprezentujące wysoki poziom artystyczny, muzyka Chopina i najnowsza historia – to wszystko znajdziesz w Parku Łazienki Królewskie. Warto odwiedzić Park a zwłaszcza znajdujące się na jego terenie wnętrza z przewodnikiem po Warszawie, który odkryje przed Wami sekrety pałacowych komnat i symbole znajdujące się na fasadach XVIII-o wiecznych budynków.

Które obiekty możesz odwiedzić w maju? Do 9 maja wszystkie udostępnione wnętrza możesz odwiedzić za darmo. Ta sama zasada obowiązuje w każdy piątek. Obiekty można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Park otwarty jest we wszystkie dni od świtu do zmierzchu. Obecnie możesz obejrzeć wnętrza Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, Białego Domku, Pałacu Myślewickiego oraz Wielkiej Oficyny zwanej Podchorążówką. Niestety na tę chwilę nie można wejść do Wodozbioru. Z kolei w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa znajduje się czasowa wystawa broni palnej. Inne czasowe wystawy, które można odwiedzić to: Piękne przedmioty i nabytki – z kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego (w Białym Domku); kopia Konstytucji 3 maja oraz tron polskich władców – prezentowane w Pałacu na Wyspie i Symbole Wolności Bałtyckiej w Podchorążówce.

Które obiekty warto odwiedzić nawet, gdy nie ma wystaw czasowych? Odpowiedź jest prosta: wszystkie! Warto wiedzieć, że budowle znajdujące się na terenie Parku Łazienki Królewskie w większości są oryginalne (zarówno te z XVIII jak i XIX wieku).  Budynki z epoki stanisławowskiej szczęśliwie przetrwały okres II wojny światowej mimo, że w niemieckich planach było ich zniszczenie (widoczne na fasadzie Pałacu na Wyspie ślady po otworach na dynamit). Obrazy, rzeźby i meble z kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego, jasne wnętrza zachwycają artystycznym kunsztem, smakiem i założeniami programowymi. Zachwycające dla mnie jako przewodniczki po Warszawie jest brak przypadkowości, symbolika i wrażenia estetyczne. Do tego otaczająca te obiekty zieleń, śpiew ptaków, barwne kwiaty – to wszystko sprawia, że uwielbiam zwiedzać z turystami to miejsce i chętnie po nim oprowadzam. Rusz się po covidzie i zwiedzaj z przewodnikiem po Warszawie!przewodnik po Warszawie

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy