Przewodnik po Warszawie cz.III- Fort Bema

Przewodnik po Warszawie cz.III- Fort Bema

Czym jest Fort Bema? Kojarzą go na pewno mieszkańcy Bemowa, Woli, Żoliborza i okolic. Z czym go kojarzą? Pewnie obecnie głównie z miejscem rekreacji.  Ten zielony teren znajduje się pomiędzy wolskim Laskiem na Kole a ulicami: Generała Maczka, Obrońców Tobruku i Trasą Toruńską. Są tu  tereny spacerowe, pozostałości działek ogrodniczych, stadiony piłkarskie, tereny magazynowe – w jednym z nich znajduje się strzelnica. Kiedyś też znajdowała się tu bodajże największa w Warszawie ogólnodostępna galeria street artu. Kilka lat temu wybrałam się tam z dziennikarzami z Hiszpanii. Bo kto tam ich mógł zabrać, jeśli nie przewodnik po Warszawie? Już wtedy niektóre z bardzo ciekawych realizacji niszczały lub były zamazane zwykłymi napisami.

Czym historycznie jest Fort Bema? Fort na Bemowie powstał w latach 1886-1890 i był elementem wewnętrznego pierścienia fortyfikacji Twierdzy Warszawa. Twierdza Warszawa to  zespół fortów i innych budowli fortyfikacyjnych wzniesionych przez władze Imperium Rosyjskiego wokół Warszawy w XIX wieku.  Część z tych zabudowań jest nadal świetnie zachowana.

Nazwę fort Bema nadano mu w 1921 r., wcześniej był to Fort „P” – „Parysów”. Fortyfikacja zawierała 2 wały (dla piechoty i artylerii) i rów wodny. Całość dopełniały schrony pogotowia, magazyny i drewniane szopy. Wjazd do fortu prowadził przez stały most żelazny, który zachował się do dziś. W 1939 r. posłużył do obrony Warszawy, utrzymany do czasów kapitulacji. Podczas okupacji wykorzystywany przez Niemców na magazyny uzbrojenia. Po wojnie zmieniał swoje przeznaczenie:  do 1978  należał do zaplecza lotniska wojskowego na Bemowie  a potem do Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego „Legia”. Obecnie to teren rekreacyjny. I tam właśnie udaję się w poszukiwaniu street artu. Śledźcie mój fan page na Facebooku (https://www.facebook.com/visitarvarsovia) i oczekujcie relacji na żywo!

Iza Danił – przewodniczka po Warszawie

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy