Poznaj Polskę – czym jest patriotyzm?
Poznaj Polskę, poznaj Warszawę i kultywuj mądry patriotyzm. Także przewodnik po Warszawie ma na tym polu dużo do zrobienia. PATRIOTYZM – czy Ty też słysząc to słowo masz mieszane uczucia? Co to słowo współcześnie znaczy? Jakie niesie wartości? Czy dziś z dumą uczestniczysz w Święcie Niepodległości czy raczej zaszywasz się w domu i ewentualnie oglądasz paradę wojskową w telewizji?
Szowinizm, nacjonalizm – coraz więcej osób kojarzy patriotyzm z czymś negatywnym, nie pozwólmy na to! Czym jest współczesny patriotyzm, jak go szerzyć i pielęgnować? Moim zdaniem poprzez mądre nauczanie historii, a najciekawiej jest ją poznawać podróżując, poznając Polskę, odwiedzając stolicę, gdzie opowiadamy o prawdziwych bohaterach. Bo patriotyzm to nie tylko bohaterska walka za ojczyznę, powstania narodowe, krew przelana za wolność. To także, a może przede wszystkim codzienny wysiłek bycia przyzwoitym w każdej dziedzinie życia. To codzienna praca i uczciwość, wspieranie potrzebujących i pamięć.
Śp. prof. Władysław Bartoszewski powiedział „ Warto być przyzwoitym”. Warto, warto uczyć historii, kultywować pamięć i uczyć tego młode pokolenie Polaków. Chcemy robić to nowocześnie: przekazując wiedzę o przeszłości, ale też pokazując przykłady nowoczesnego patriotyzmu, prezentując sylwetki osób, z którymi młodzi ludzie mogą się identyfikować. Nie tylko bohaterskie postawy przeszłości, ale też mniej znanych wynalazców, literatów, myślicieli czy filantropów, którzy mieli wpływ na kształtowanie się polskiej nauki, myśli i kultury takich jak Ignacy Łukasiewicz, Jerzy Giedroyć, Jacek Karpiński czy Józef Rotblat.
Tadeusz Zawadzki „Zośka” powiedział kiedyś kolegom „ Dobrze, że ta wojna się kończy. Nareszcie zabierzemy się do uczciwej roboty, bo czasem łatwiej walczyć niż normalnie pracować i żyć”. W naszej historii mieliśmy wielu wspaniałych patriotów i na pewno nie uda nam się wyczerpać tej listy, więc warto też mówić o mniej oczywistych postaciach, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z patriotyzmem w jego tradycyjnym rozumieniu. W tym ujęciu patriotyzm to walka o niepodległe państwo, o wyzwolenie, odbudowę, o wolność. I tu od razu do głowy przychodzą nam nazwiska niektórych Żołnierzy Wyklętych, marszałka Piłsudskiego, postać Jana III Sobieskiego czy Tadeusza Kościuszki. Ale nie zapominajmy, że patriotyzm to każda działalność na rzecz kraju, także na polu nauki, sztuki, literatury, dbałości o kulturę i przekazywanie historii. To mozolna praca nauczycieli w ciągle zmieniających się pomysłach na edukację. To również troska o środowisko naturalne, wspieranie polskich produktów, dbałość o zabytki przeszłości, celebrowanie świąt narodowych w mądry i godny sposób. To czytanie książek, chodzenie do teatru, podróże po Polsce i wiele innych.
„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie” – te słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego wyryto na tablicy przytwierdzonej do muru cmentarza Stare Powązki. Nie pozwólmy, aby pamięć o wielkich Polakach i wielkiej Polsce zagasła. Poznaj Polskę, poznaj stolicę z przewodnikiem po Warszawie.
Izabela Danił