Pałac i Ogród w Wilanowie

Pałac i Ogród w Wilanowie

Nieprzypadkowo Pałac w Wilanowie wraz z otaczającym parkiem zwany jest „polskim Wersalem”. Pierwszym i najbardziej znanym właścicielem Pałacu był król Jan III Sobieski – jeden z nielicznych polskich władców, którego sława przekroczyła granice Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Barokowa rezydencja króla przypomina zresztą o sukcesach militarnych rodu Sobieskich. Baczni obserwatorzy dostrzegą w południowej galerii m. in. motywy łuków triumfalnych na elewacji z medalionem z Herkulesem. Antyczne symbole miały gloryfikować słynnego lokatora pałacyku i jego podboje.

Dobrze zachowana XVII-wieczna budowla zachwyca nie tylko z zewnątrz. W środku, na zwiedzających mieszczącego się tu dzisiaj muzeum, czekają bogato zdobione sztukaterie oraz malunki. Podczas spaceru po pałacu można z bliska przyjrzeć się apartamentom samego króla Jana III Sobieskiego oraz jego ukochanej małżonki Marysieńki, z którą – jak wiadomo – łączyło go wielkie uczucie. O tej burzliwej, ale pięknej relacji pary królewskiej zwiedzający dowiedzą się jeszcze więcej podczas wycieczki z przewodnikiem.

Wizyta w kompleksie wilanowskim nie może się również obejść bez przechadzki po rozległych wilanowskich ogrodach. Na 45-hektarowym obszarze znajduje się Ogród Północny, Ogród Barokowy podzielony na dwa tarasy, Ogród Różany, dwa parki krajobrazowe – Północny i Południowy oraz Ogród Oranżerii.

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy