Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki to budynek, który z pewnością nie umknie Twojej uwadze – stoi w samym sercu Warszawy, stanowiąc ważny punkt odniesienia na mapie stolicy. Początkowo miał mieć zaledwie 120 metrów, projekt się jednak rozrósł i dzisiaj budynek wznosi się na wysokość 237 metrów. Ma aż 44 piętra i skrywa 3288 pomieszczeń, nie licząc podziemnych kondygnacji, w których mieszka od początku istnienia obiektu stado kotów do wyłapywania gryzoni.

Na pomysł budowy pałacu wpadł Stalin, a wieżowiec został wzniesiony jako „dar narodów radzieckich dla narodu polskiego”, co z oczywistych powodów do dnia dzisiejszego wywołuje gorące dyskusje. Nie tylko to budzi kontrowersje – sama konstrukcja ma zagorzałych zwolenników i przeciwników. Swego czasu słynny poeta Władysław Broniewski nazwał pałac „koszmarnym snem pijanego cukiernika”, a jeszcze nie tak dawno temu premier Mateusz Morawiecki wspominał o pomyśle rozebrania obiektu i zagospodarowania terenu w centrum na nowo.

Jakkolwiek by nie było, poznawanie Warszawy nie może się obyć bez wizyty w tym monumentalnym budynku. Najlepiej z przewodnikiem, który w pierwszej kolejności z pewnością zabierze turystów prosto na 30. piętro, gdzie znajduje się taras widokowy. Podróż windą zajmie zaledwie 19 sekund, a wspomnienia pięknych widoków na stolicę powinny pozostać z nami na długo. Pałac Kultury i Nauki to również miejsce ważnych wydarzeń kulturalnych. W przestronnych salach urządzono kina, teatry oraz restauracje. Z kolei na słynnej Sali Kongresowej organizowane są regularnie głośne koncerty oraz konferencje.

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy