Orzeł z Zamku Królewskiego – przewodnik po Warszawie

Orzeł z Zamku Królewskiego – przewodnik po Warszawie

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ok 85% Warszawy zostało zburzone w wyniku II wojny światowej, a zwłaszcza po powstaniu warszawskim 1944 r. Zniszczenia dotyczyły przede wszystkim budynków użyteczności publicznej i zabytków, obiektów ważnych dla funkcjonowania państwa i jego kultury. To samo dotyczy Zamku Królewskiego, choć historia jego zniszczeń i odbudowy zasługuje na osobny artykuł Jako przewodnik po Warszawie często zdarza mi się oprowadzać wycieczki po Zamku Królewskim w Warszawie i niezmiennie budzi emocje historia królewskich orłów z Zamku Królewskiego. Przy 1,5 godzinnym zwiedzaniu nie ma zazwyczaj czasu na wgłębianie się w szczegóły tej historii, a jest ona bardzo interesująca.

Wycieczki szkolne zachwycają się wyglądem Sali Tronowej Zamku Królewskiego. Rzeczywiście, sala może nie imponuje rozmiarem, ale jest bardzo gustowna i bogato zdobiona. Na Zamku znajdziemy cztery trony królewskie, ale tylko ten z Sali Tronowej przykuwa uwagę. Zaplecek i podniebie tronu zdobi bowiem 86 orłów w koronie, godła Rzeczpospolitej. Misternie wykonane orły nie są niestety oryginalne. Kiedy powstały? Co się z nimi stało? Dlaczego było ich 86?

Tron królewski został wykonany dla ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1786 r., więc służył królowi ok. 10 lat. Misternie haftowane orły, z użyciem złotych i srebrnych nici zmieniają swój wygląd pod zaborem pruskim. Po utracie niepodległości w 1795 r. do Warszawy wchodzą Prusacy, a orły zostają poczernione na wzór pruski. W 1807, kiedy Napoleon tworzy Księstwo Warszawskie nie ma przeciwwskazań, alby godło polskie powróciło i rzeczywiście orły zostają oczyszczone. W 1815 r. zostaje utworzone Królestwo Polskie a Warszawa znajduje się pod zaborem rosyjskim. Car Mikołaj I koronuje się na króla Polski – nie chciał być odbiernay jak zaborca, ale jako następca Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nakłada koronę na głowię w Sali Tronowej, ale główne uroczystości przenoszą się do Sali Senatorskiej. Po upadku powstania listopadowego następuje silna rusyfikacja i dewastacja wnętz Zamku Królewskiego. Koniec I wojny światowej zamyka traktat ryski. Na podstawie tzw. tek Morelowskiego większość zrabowanych dzieł sztuki wraca na Zamek Królewski, a wraz z nimi tron królewski. Rok 1939 to początek końca Zamku Królewskiego. 26 października 1939 Hans Frank osobiście zrywa 86 orłów z zaplecka i podniebia tronu królewskiego i rozdaje je swoim oficerom. Po wojnie profesor Gieysztor poszukuje orłów. Zgłasza się do niego rodzina Bieńkowskich mieszkająca w Stanach Zdjednoczonych – okazuje się, że wśród ich rodowych pamiątek znajduje się orzeł z Sali Tronowej. Wkrótce odsprzedają go panu Zygmuntowi Nagórskiemu, który w 1991 r. ofiarowuje gimg_6511o na Zamek Królewski w Warszawie. Jak orzeł znalazł się w rękach rodziny polonusów? Dlaczego orłów było 86? Na te pytania znajdziecie odpowiedź wybierając się z przewodnikiem na wycieczkę po Warszawie.

 

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy