Muzeum Warszawy – nowy „stary punkt” na mapie Warszawy

Muzeum Warszawy – nowy „stary punkt” na mapie Warszawy

Muzeum Warszawy – przewodnik po Warszawie

Czy warto zwiedzić Muzeum Warszawy na warszawskiej Starówce? Niewątpliwie jest to ciekawy punkt dla osób zainteresowanych historią Warszawy. Muzeum po kilkuletnim remoncie otworzyło swoje drzwi w zupełnie nowej odsłonie. Nie znajdziecie tu nowoczesnych multimediów ani historii prezentowanej w tradycyjny sposób. Wystawa mówi poprzez rzeczy, artefakty i ciekawe zestawienia. Choć otwarcie wszystkich części wystawy planowane jest na październik 2017, już teraz warto do niego zajrzeć. Można to zrobić samodzielnie lub z przewodnikiem po Warszawie. Muzeum oferuje tez ciekawe spacery w cenie biletu. Jeśli kupisz bilet (15/20 zł), otrzymasz standardowo audioprzewodnik. W czwartki wstęp wolny. Muzeum zajmuje sporą powierzchnię budynków znajdujących się po tzw. „stronie Dekerta” staromiejskiego rynku, najlepiej zachowanej wśród powojennych resztek zabudowy.

Czego można spodziewać się na wystawie stałej?

Znajdziesz tu 7352 muzealia, wszystkie oryginalne, podzielone tematycznie. Z planowanych 24 części wystawy otwarte są następujące:

Na poziomie -1 możesz zapoznać się z historią Warszawy opowiedzianą poprzez ciekawe zestawienia (Dane Warszawskie), dzieje staromiejskich kamienic (Dzieje Kamienic) oraz artefakty (Gabinet Archeologiczny). Tu moją uwagę zwróciło niesamowite narzędzie do wypalania fajek oraz makieta obrazująca zniszczenia kamienic Starego Miasta.

Na parterze dowiesz się, dlaczego i od kiedy Syrena jest symbolem Warszawy (Gabinet Syren Warszawskich), zapoznasz się z niektórymi realizacjami artystycznymi (Gabinet Pomników Warszawskich), zobaczysz jak Warszawa od wieków była uwieczniana na rozmaitych przedmiotach (Gabinet Suwenirów i Gabinet Pocztówek). To tutaj możesz zobaczyć oryginalny pomnik Syreny wykonany przez Karola Mintera.

Dla miłośników sztuki znajdzie się coś zarówno na pierwszym jak i drugim piętrze. Mnie osobiście zachwycił zarówno Gabinet Widoków Warszawy jak i Gabinet Portretów znanych warszawskich osobistości.  Cieszę się, że muzeum pokazuje prace takich artystów jak Edward Dwurnik czy Wojeciech Fangor. Bogatą kolekcję prezentuje też Gabinet Sreber i Platerów Warszawskich.

Warto też wspiąć się na samą górę, aby zobaczyć Rynek Starego Miasta z lotu ptaka (Punkt widokowy). Szkoda tylko, że ten cudowny widok trzeba oglądać przez szybę.

Warto rozważyć zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem i zakończyć je wizytą w Muzeum, która da pełny obraz dziejów tego wyjątkowego miasta. Więcej informacji o muzeum na stronie: muzeumwarszawy.pl

Koniecznie zobacz galerię zdjęć na mojej stronie fb:https://web.facebook.com/pg/visitarvarsovia/photos/?tab=album&album_id=1948792678736540

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy