Muzeum Neonów

Muzeum Neonów

Muzeum Neonów to ważny punkt na mapie prawobrzeżnej Warszawy, którego nie możesz przegapić. Obiekt mieści się na terenie SOHO Factory przy ulicy Mińskiej – awangardowej i alternatywnej przestrzeni dla kultury i biznesu. W okresie międzywojennym w zaadaptowanych obecnie do użytku budynkach mieściły się m. in. Zakłady Amunicyjne „Pocisk” czy Fabryka Aparatów Elektrycznych Kazimierza Szpotańskiego. Już po wojnie powstawały tutaj kultowe skutery Osa i motocykle SHL. Choć to zapomniane na wiele lat miejsce zostało zrewitalizowane, w okolicy nadal unosi się duch minionej epoki. Muzeum Neonów przypomina zresztą świadomie o sztuce i rzemiośle minionych lat.

Placówka jest jednocześnie jedną z nielicznych instytucji na całym świecie, która zajmuje się propagowaniem i chronieniem reklam w postaci instalacji świetlnych. Zbiory tego rozświetlonego muzeum liczą ok. 100 prac artystów z całej Polski, przede wszystkim z lat 50., 60. i 70, z których większość można zaliczyć do słynnej Polskiej Szkoły Plakatu. Jak podkreślają twórcy tej niezwykłej placówki, polskie neony z dawnych lat to przykład sztuki użytkowej w najlepszym wydaniu, która ma również skłaniać do refleksji nad dzisiejszy obliczem krzykliwej reklamy w przestrzeni publicznej.

O barwnej historii neonizacji Warszawy opowiedzą lokalni warszawscy przewodnicy. Podczas zorganizowanej wycieczki uczestnicy dowiedzą się kim byli artyści rozświetlający stolicę, co tak naprawdę przedstawiają ich kolorowe grafiki i jak tak właściwie powstają tego typu instalacje.

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy