Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to jedno z najciekawszych i najnowocześniejszych warszawskich muzeów. W roku 2016 otrzymało Nagrodę dla Najlepszego Muzeum w Europie tzw. „muzealnego Oscara”. Lokalizacja placówki jest nieprzypadkowa – placówka mieści się na Muranowie, w dawnej dzielnicy żydowskiej oraz miejscu dawnego getta. Uwagę przykuwa już sama bryła placówki – szklana fasada z ogromną szczeliną, która ma symbolizować trudne koleje losu narodu żydowskiego.

Gigantyczny budynek obok pomnika Bohaterów Getta dysponuje dużą powierzchnią wystawienniczą, jest to aż 12 800 m. kw. Twórcy muzeum postawili sobie za cel przedstawić na niej opowieść o tysiącletniej obecności Żydów na ziemiach polskich. Służyć temu mają m. in. bogate zbiory, na które składa się ponad 3000 różnego rodzaju muzealiów: fotografii, obrazów czy innych przedmiotów związanych z kulturą żydowską.

Najwięcej uwagi i pracy poświęcono stworzeniu stałej wystawy, która znajduje się w podziemiach. Interaktywna forma przekazywania historii, w postaci licznych multimedialnych stanowisk oraz rekonstrukcji, pozwoli odwiedzającym lepiej zrozumieć zawiłe losy Żydów polskich. Podczas wizyty w muzeum Polin można się dowiedzieć, w jakich okolicznościach do kraju przybyli pierwsi Żydzi, jak to się stało, że właśnie tutaj rozwinęła się największa diaspora żydowska na świecie i czy dzisiaj ich kultura odradza się na naszych terenach. Placówkę można zwiedzać samodzielnie lub korzystając z usług przewodnika, który pomoże lepiej zrozumieć skomplikowane dzieje Żydów polskich.

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy