Most Świętokrzyski i brzeg Wisły

Most Świętokrzyski i brzeg Wisły

Dlaczego Most Świętokrzyski jest tak wyjątkowy? Przeprawa wantowa łącząca lewobrzeżne dzielnice z Powiślem to ciekawy przykład architektury. Most został oddany do użytku w 2000 roku i z miejsca wpisał się w stołeczny krajobraz, do tego stopnia, że dzisiaj wielu warszawiakom trudno uwierzyć, że kiedyś go w tym miejscu po prostu nie było. Za jego charakterystyczny, smukły wygląd odpowiada 48 jasnych lin podtrzymujących 90-metrowy pylon. Dzięki temu cała konstrukcja wydaje się niezwykle lekka.

Być może właśnie dlatego tę warszawską przeprawę szczególnie upodobali sobie twórcy polskich komedii romantycznych. To tutaj zostało nakręconych kilka zapadających w pamięć kadrów z pocałunkami w tle z kasowego filmu „Nigdy w życiu” z Danutą Stenką oraz Arturem Żmijewskim w rolach głównym czy „Tylko mnie kochaj” z Maciejem Zakościelnym w obsadzie.

To również właśnie stąd, z okolic mostu Świętokrzyskiego, zdaniem niektórych rodowitych mieszkańców stolicy, rozpościera się najpiękniejszy widok na miasto. Most położony nieopodal atrakcyjnych miejsc, stanowi też znakomitą bazę wypadową. Zaraz obok znajduje się najsłynniejszy pomnik warszawskiej Syrenki, Centrum Nauki Kopernik – idealne na rodzinne wypady oraz modne zagłębie knajpiane nad Bulwarami. Po okolicy turystów chcących lepiej poznać zakamarki Warszawy oprowadzi miejski przewodnik.

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy