Miejsca pamięci – przewodnik po Warszawie

Miejsca pamięci – przewodnik po Warszawie

Jakie muzea warto odwiedzić będąc w Warszawie? Wszystko zależy od zainteresowań i czasu, którym dysponujesz. Warszawa oferuje wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. W tym artykule skupiam się na miejscach pamięci, głównie związanych z okresem II wojny światowej, ale nie tylko.

W zasadzie cała Warszawa jest jednym wielkim miejscem pamięci. Można odbyć fascynującą podróż w czasie, oglądając fotografie i filmy z okresu międzywojennego i porównując z tym, co widzimy teraz, jakbyśmy nałożyli kalkę na żywe miasto. Część z obiektów, które możemy podziwiać na starych zdjęciach przetrwała, część została odbudowana, a jeszcze inne zniknęły bezpowrotnie. Pozostała po nich pamięć, tak samo jak ciągle żywa w świadomości Polaków jest pamięć o wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Nie będę tu pisała o powstaniu warszawskim, bo załuguje ono na osobną notkę, podobnie jak Muzeum Powstania Warszawskiego, które w mojej opinii każdy Polak odwiedzić powinien choć raz w życiu. Chciałam tu zaprezentować po krótce 4 inne muzea związane z naszą historią.

Muzeum Więzenia Pawiak przy ul. Dzielnej w Warszawie to ciekawy punkt na mapie Warszawy. Więzenie powstało już w połowie XIX w.i funkcjonowało jako więzienie śledcze. Po powstaniu styczniowym zostało przekształcone w więzenie polityczne. Jednak jego najtragiczniejsza historia wiąże się z okresem okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. W latach 1939-1944 było największym więzeniem politycznym na terenie okupowanej Polski, przez które przewinęło się ponad 100 tys. więźniów. Niemcy wycofując się z Warszawy wysadzili praktycznie wszystkie budynki znajdujące się na obszarze 1,5 ha. Zachował się tylko fragment jednego z budynków, w którym obecnie można zwiedzać ekspozycję muzealną oraz część bramy wjazdowej. Integralną częścią jest też wiąz z klepsydrami. O historii tego miejsca możecie się dowiedzieć wybierając się ze mną na wycieczkę. Muzeum znajduje się nieopodal Muzeum Historii Żydów Polskich i innych miejsc pamięci żydowskiej.

Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Al. Szucha to punkt obowiązkowy na mapie Warszawy, często odwiedzany przez wycieczki szkolne. Muzeum mieści się w dawnej siedzibie Gestapo i jest jednym z najlepiej zachowanych miejsc hitlerowskiej kaźni Polaków w Warszawie. Cele, ślady po kulach – wszystko w muzeum zachowało się w stanie niezmienionym. Ekspozycja prezentowana jest w bardzo nowoczesny sposób m.in. poprzez materiały audiowizualne. Jeśli chcesz prześledzić trasę więźniarki, która jechała z Al. Szucha na Pawiak i posłuchać o słynnej akcji pod Arsenałem, koniecznie wybierz się do muzeum z przewodnkiem po Warszawie.

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – niewątpliwie jest to jedno z najważniejszych miejsc martyrologii polskiej z epoki zaborów. Muzeum znajduje się na terenie twierdzy zbudowanej w latach 1832-1836 z rozkazu cara Mikołaja I po stłumieniu powstania listopadowego. Lokalizacja i możliwość obejrzenia oryginalnych budowli z tego okresu jest niewątpliwie największym atutem tego muzeum. Natomiast oglądając ekspozycję potrzeba dużej dozy wyobraźni, aby przenieść się w tamte czasy. Te obiekty, podobnie jak dwa wcześniej wymienione, to filie Muzeum Niepodległości, zlokalizowanego w Pałacu Przebędowskich/Radziwiłłów. Warto tam wybrać się na lekcję muzealną.

Jako przewodnik po Warszawie mam uprawnienia do oprowadzania po wszystkich wymienionych powyżej obiektach, poświadczone certyfikatem z odbytego szkolenia.

 

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy