Fotoplastikon Warszawski

Fotoplastikon Warszawski

Debiutował na początku XX wieku i choć od tego czasu minęło wiele lat, on nadal działa i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony mieszkańców stolicy oraz licznie odwiedzających stolicę turystów. Fotoplastikon Warszawski, bo o nim mowa, zabiera odwiedzających w niezwykłą podróż po przełomie wieków. Zabytkowe urządzenie pozwala na oglądanie stereoskopowych zdjęć, a specjalna aparatura daje złudzenie trójwymiarowości.

Uwiecznione na blisko 7000 przeźroczach fotografie to prawdziwa kronika miasta stołecznego w okresie jego rozkwitu, ale i upadku. Bogate zbiory skrywane w fotoplastikonie w kamienicy Hoserów przy Alejach Jerozolimskich pokażą nam mniej znane oblicze gwarnej Warszawy. Zobaczymy m. in. brukowane ulice jeszcze sprzed I wojny światowej czy nieistniejący już Pałac Saski oraz zapomniany most Kierbedzia. Wizyta może być też pretekstem do refleksji nad Powstaniem Warszawskim – na zgromadzonych kadrach można obejrzeć poruszające obrazy z prób wyzwolenia stolicy.

Pokazywanie Warszawy to w sposób oczywisty najważniejsze zadanie, które przyświecało twórcom fotoplastikonu, ale zbiory ukazują też w trójwymiarze miejsca niezwiązane ze stolicą. Paryż, Krym sprzed lat – to między innymi tym miastom przyjrzymy się zaglądając do automatu z przeźroczami.

Co ciekawe, urządzenie do pokazywania zdjęć od zawsze działało na wyobraźnię. Dość powiedzieć, że jego wizerunek wykorzystano podczas kręcenia takich obrazów jak „Stawka większa niż życie”, „Przystań”, „Polskie Drogi” czy „Czas honoru”.

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy