Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

Zwiedzanie Warszawy to nie tylko historie wojen i zniszczeń, ale też ciekawa nowoczesna architektura i urzekające tereny zielone. A skoro o nich mowa, to nie możemy nie wspomnieć o Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Słynny gmach łączy w sobie elementy ciekawej architektury właśnie, poszanowania terenów, które go otaczają oraz dbałości o środowisko. Budynek BUW robi wrażenie już od samego wejścia. Fasada budynku została zaprojektowana w przemyślany sposób – elewacji od ulicy Dobrej nadano monumentalny charakter poprzez instalację ośmiu wielkich miedzianych tablic z różnymi ważnymi dla kultury tekstami.

Podziwiania gmachu nie warto kończyć na zewnątrz. W środku również nie sposób się nudzić. Wnętrze biblioteki chętnie odwiedzają zarówno studenci, jak i zwykli turyści. Na miejscu można napić się kawy, poczytać gazetę lub wybrać się np. na drugą kondygnację, gdzie jakiś czas temu powstał tradycyjny japoński pawilon herbaciany. Organizowane są tu zajęcia dla studentów japonistyki, ale również otwarte warsztaty chanoyu, podczas których można się dowiedzieć nieco więcej o ceremonii parzenia herbaty rodem z krainy Kwitnącej Wiśni.

Prawdziwa niespodzianka czeka nas jednak na samej górze biblioteki. BUW może pochwalić się jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Na powierzchni ponad 3 tys. m kw. rozciągają się zachwycające kompozycje kwiatowe, krzaki oraz drzewa. Projektanci tego podniebnego ogrodu zaprojektowali go z myślą o kolorystycznych dominantach, co pozwoliło uzyskać piękny i miły dla oka efekt. Spacerując po ogrodzie napatrzymy się nie tylko na bujną roślinność, ale i typowo warszawskie krajobrazy. Z dachu rozpościera się widok na panoramę stolicy oraz Wisłę, o których z chęcią nieco więcej opowie lokalny przewodnik warszawski.

Share this post

Leave a comment

Your email address will not be published.

Partnerzy